Ilyen volt a Brit Floyd a Barba Negrában! – koncertbeszámoló
(Brit Floyd koncert 2024.11.08. Budapest, Barba Negra)
Koncertet adott a Brit Floyd a Barba Negrában 2024. november 8-án. Több, mint 1000 fő volt kíváncsi a különleges előadásra. Szokás népszerű előadók dalait másoknak elénekelni, akár utánozni, nemcsak televíziós műsorokban, de koncerteken is. Komoly zenészek teszik ezt például a Queen együttes vagy Elvis Presley dalainak esetében, de hazánkban az Illés Együttes jubileumi koncertje is hasonló formában szerveződik.
A Brit Floyd 2011. óta játszik Pink Floyd dalokat szerte Európában. A Pink Floyd koncertekre mindig is jellemző volt, hogy a látványelemekre épített. A formáció ennek a jellemzőnek a vonulatára csatlakozva alakította ki az előadásmódját. A budapesti koncert első felében a színpad szinte teljes homályban volt, csak az éppen éneklő vagy gitárszólót játszó személy kapott reflektormegvilágítást. Időnként látszódott csak a táncoló három tagú vokál. A színpadon kör alakú kivetítőn a dalhoz kapcsolódó videó jelent meg, a teljes koncerttermet pedig lézershow töltötte meg.
A kivetítőn, ugyanúgy, ahogy a Pink Floyd koncerteken, nem láthatóak a zenészek. A „Take it back” dal alatt női alakot, a „Coming back to life” számnál hegyeket, magas szirteket lehet látni. Több dal esetében a színek dominálnak, non-figuratív animációk kísérik a hangzást, mint például a „Keep talking” alatt. A szünet után először a „Shine on your crazy diamond” kerül előadásra, majd a „Great Day for Freedom”. Halljuk még az „Us and Them” és a „Confortably Numb” című dalokat.
A „Wish you were here” dal alatt a Pink Floyd zenekar tagjainak fényképeit láthatjuk a videó bejátszásban. Amikor elhangzik a „Wall”, a nézők elkezdenek félni, hogy a végéhez közeleg a show, de Damian Darlington megnyugtatja a közönséget, hogy még jó pár dal hátra van. Így elhangzik az utolsók közt a „Money”. A zeneszámok szinte összefűzve követik egymást, de a közönség többször örömujjongásban zavarja meg a hirtelen folytatást. A zenék előadásmódja, az ének hangszíne megtévesztésig követi az eredeti dalokat.
A közönség tagjai döntő többségében 50 év feletti, de jó néhányan 30-asok vagy még náluk is fiatalabb rajongó, így biztosak lehetünk benne, hogy a Pink Floyd szellemisége a mai napig aktuális. A színpadi fények nem az előadókat világították meg, hanem látvány elemet adtak, a zene ütemére voltak hangolva, mint egy koreográfia. A lézernyalábok színei, ritmusa szintén a hangulatot hivatott volt szolgálni. A koncert atmoszféráját határozta meg az az összetett látvány, arra hatott, hogy a nézők könnyebben belehelyezzék magukat a zene mondanivalójába, hangulatába a nagyobb szórakoztató élmény érdekében. A koncert végén a – tűzijátékokhoz hasonlóan – az lett az érzése a nézőnek, hogy már-már pattanásig feszül a látványshow, mindent beleadnak, hogy a távozás pillanatában megragadó élmény igazán ütős legyen. Sikerült. A jelenlévő közönség a pontosan háromórás előadás végén csalódottság nélkül hagyhatta el a csepeli szórakozóhelyet.
Írta: Ódor Terézia
Credit: Hetessy-Németh Tünde
Szervező: Live Nation
Kapcsolódó tartalom: