Rocket Queen helyett Rocket Man – Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators az MVM Dome-ban – koncertbeszámoló

Rocket Queen helyett Rocket Man – Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators az MVM Dome-ban – koncertbeszámoló

Rocket Queen helyett Rocket Man – Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators az MVM Dome-ban – koncertbeszámoló

(Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators 2024.04.19. Budapest, MVM DOME)

 

 

Ha az egy négyzetméterre jutó Guns’N’Roses-es pólók száma eléri a 8-at, biztosak lehetünk benne, hogy vagy maga Axl és népi zenekara látogatott el hozzánk (úgy 31 évente), vagy a botránybanda göndör gitárosa indult újra szólóturnéra unaloműzés gyanánt. Ez utóbbi történt ezúttal, Slash Myles Kennedy-vel és cselszövőivel érkezett, hogy bevegye az Üllői úti sportcsarnokot, a rockrajongók nagy megelégedettségére.

 

 

A dolog pikantériája (vagy érdekessége), hogy Slash barátunk szemmel láthatóan jobban érzi magát ebben a formációban, mint a tökéletes rajongókiszolgáló üzemmódban turnézó, saját maga tribute-bandájáva alakult, és egyértelműen bevételorientált célból jól viselkedő anyazenekarában. Nem véletlen, hiszen itt nem kell osztoznia a rivaldafényen a kígyómozgású Axl-lel, Duff-fal és a többi háttérszemélyzettel – még ha a Conspirators esetében egy tényleg kiváló kvalitásokkal bíró együttesről is beszélünk, egyértelmű, ha a cilinderes húrnyűvő nem lenne velük, legföljebb egy Barba Negrányi ember lenne rájuk kíváncsi jobb esetben.

 

 

Az estét egy másik gitáristen, a megboldogult Eddie Van Halen fia kezdte Mammooth WVH zenekarával. A Van Halen virtuóza igazán büszke lehetne gyermekére, ha megérte volna, ahogy Wolfgang saját bandájával járja a világot, és kellemes rockzenével melegíti be estéről estére a nagyérdeműt. Persze az isteni zsenialitás ritkán öröklődik, főként egy olyan családban, ahol már két világszintű zenész született az előző generációban, így hát rosszindulat nélkül kijelenthetjük, hogy szimpatikus Wolfgangunk messze nem fog akkora hatást gyakorolni a rockzene históriájára, mint pörgőujjú faterja, de igazán dicséretes, hogy nem otthon x-boxozva éli fel a családi vagyont, hanem nekiindul, tolja, és őszintén próbálkozik. Azért egy Hot for Teachert elnyomhattak volna, a fél órás előzenekaroskodásért kár volt szinte kipakolni a cuccokat. A nézőtér tapssal honorálta az őszinte muzsikálást.

 

 

Majd jött a főattrakció: Slash és háttértáncosai bevették az MVM Dome színpadát. A setlist Slash szólókarrierjét ölelte fel leginkább, néhány finomsággal, de aki arra számított, hogy egy G’n’R feldolgozásáradattal találkozik, csalódnia kellett. Mindössze egyetlen Guns-szám hangzott el az este folyamán, cserébe ősbemutatót hallhatott a pesti közönség: a Perfect Crime-ot a Myles Kennedy torkát is beárnyékoló, kiválóan éneklő Todd Kerns basszusgitáros elmondása alapján először nekünk játszották el. Nem is rosszul.

 

 

De előtte hallhattuk a River is Risingot, a Halo-t, a Back from Calit, a Doctor Alibit és a feldolgozásokat játszó amatőr zenekarok kedvencét, Lenny Kravitz Always on the Runját, a két utóbbit szintén Todd Kerns tolmácsolásában. Bár egy erősen közönségbarát dobszólót is elejtett a magyar válogatott mezében doboló Brent Fitz és Myles Kennedy sem spórolt érces hangjával, azért az este Saul Hudsonról szólt, aki Gibson Les Pauljait váltogatva bizonygatta dalról dalra, miért tartják minden idők egyik legjobb gitárosának. A hathúros hangszer rajongói hiányérzet nélkül távozhattak, bár mondhatjuk hogy Slash barátunk szétszólózta az egész estét, de neki ezt simán el lehet nézni, hiszen pont annyit és pont akkor virtuózkodik, amennyit és amikor azt a műsor megkívánja.

 

 

Azzal a zenekart nem tudjuk megvádolni, hogy túltolták volna a visualt (két kivetítőn láthattuk egész közelről, ahogy szó szerint ömlik az izzadság Slash cilindere alól, elöntve még a gitárját is) plusz egy molinó, de ellentétben pár korábbi itt megrendezett koncerttel, egész elfogadhatóan szólt a cucc a keverőpult környékén. A visszatapsolás után meglepetésként a főhős slidegitárt ragadott, Brent Fitz zongorázott, és így adták elő Elton John Rocket Manjét. Az estét Slash We are the Champions-ja, az Anastasia zárta.

 

 

Amit korábban Wolfgang Van Halen kapcsán említettünk, itt is él: bár gonoszkodásnak hangzik, a zenetörténelem valószínűleg semmivel nem lenne szegényebb, ha ez a formáció nem jött volna létre, vagy nem adna ki lemezeket. Ugyanakkor, így mégiscsak kapunk esélyt arra, hogy egy jól működő, kiválóan játszó zenekart láthassunk pár évente, akik között egy igazi, zenetörténelmileg viszont valóban fontos legenda is, a többiekhez hasonló lelkiismeretességgel és lelkesedéssel teszi a dolgát. Szóval élettelen hakni helyett egy zenélni szerető és tudó együttest láthatott az MVM nagyjából kétharmadát megtöltő, rockrajongó közönség. Senki sem távozott csalódottan.

 

 

Fun facts:

Azt tudtad, hogy a Van Halen előtt Eddie és Alex Van Halen egy Mammoth nevű zenekarban nyomta?

És azt tudtad, hogy Slash nem is Amerikában, hanem Londonban született?

Hát azt, hogy majdnem Myles Kennedy lett a Velvet Revolver énekese?

No és azzal mi a helyzet, hogy Slash nem csak gitározik Lenny Kravitz 91-es Always on the run című dalában, de a zene nagy részét is ő szerezte?

És azt, hogy a Rolling Stone magazin Slash-t a 65. helyre tette minden idők legnagyobb gitárosainak százas listáján?

Azt hallottad, hogy a Total Guitar magazin szerint a Sweet Child o’ Mine intrója minden idők legjobb gitárriffje?

Na és azt tudtad, hogy Slash eredetileg basszusgitáron játszott?

Arról hallottál, hogy Myles Kennedy először 2009-ben zenélt együtt Slash-sel?

Hát arról, hogy Slash ígéretes BMX-versenyző karrierjét adta fel a zenélés miatt?

Az újdonság, hogy Slash egy iskolába járt Lenny Kravitz-cel?

Ki hallott már arról, hogy az első zenekarát Tidus Sloannak hívták?

És az milyen már, hogy a cilinderén a fém öv egy Navajo indián concho öv, amit ő rakott rá eredetileg, és nem része a kalapnak?

Az megvan, hogy a Rocksztár című film végén a kiégett Mark Wahlberg mielőtt otthagyná a bandát, Myles Kennedy-t húzza fel a színpadra, hogy énekeljen helyette?

Azt vágod, hogy Slash gitárgyűjteménye legalább 2 millió dollárt ér?

 

 

Az este setlistje:

  1. The River Is Rising
  2. Driving Rain
  3. Halo
  4. Too Far Gone
  5. Back From Cali
  6. Whatever Gets You By
  7. Actions Speak Louder Than Words
  8. The Path Less Followed
  9. Always on the Run (Lenny Kravitz cover)
  10. Bent to Fly
  11. Avalon
  12. Spirit Love
  13. Perfect Crime (Guns N’ Roses cover)
  14. Starlight
  15. Wicked Stone
  16. April Fool
  17. Fill My World
  18. Doctor Alibi
  19. You’re a Lie
  20. World on FireRáadás:
  21. Rocket Man (I Think It’s Going to Be a Long, Long Time) (Elton John cover)
  22. Anastasia

 

Írta: Farkas Péter

Credit: Réti Zsolt